Yurtdışı Gezilerimiz

Turvigo ile muhteşem bir Afrika seyahatine hazır mısınız?

Turvigo ile muhteşem bir Afrika seyahatine hazır mısınız?

Güney Afrika’da Gezilecek Yerler, Güney Afrika hakkında genel bilgileri bulabileceğiniz bu gezimizde sizleri de ağırlamaktan mutluluk duyarız.

Tarihiyle, coğrafi yapısı ve birbirinden farklı kültür çeşitliğiyle ziyaret edilmeye değer bir ülke olan Güney Afrika’yı tanımak için Turvigo ile Güney Afrika & Botswana & Zimbabwe turumuza katılmanızı öneririz…

Diğer yazı ve önerilerimize göz atmayı unutmayın.

Güney Afrika Hakkında Genel Bilgiler

Ülkenin Güneybatısında Atlas Okyanusu, Güney ve doğusunda Hint Okyanusu, kuzeydoğusunda Swaziland, Nambiya, Zimbabve, Botsvana  ve Mozambik vardır.

Güney Afrika birçok yönden farklı bir ülkedir. Bunun ilk örneklerinden bir tanesi yönetim şeklidir. Ülkede üç başkent vardır. Bu başkentler sorumluluklarına göre ayrılmıştır:

Yürütme başkenti Pretoria,

Yargı başkenti Bloemfontain,

Yasama başkenti Cape Town‘dur

En büyük şehri yaklaşık 4.450.000 nüfusu ile  Johannesburg ve bunların dışında en önemli şehirlerinin başında  Durban, Germiston, Port Elizabeth ve East London gelmektedir.

Güney Afrika, resmi dil açısından da farklılık gösteren bir ülkedir. Güney Afrika’da 11 adet resmi dil bulunmaktadır. Güney Afrika’nın resmi dili; ülkede en fazla konuşulan dil %23 ile Zuludur. İngilizce ilk dil olarak en fazla konuşulan 4. dildir.

Güney Afrika, her mevsim ziyaret edilebilen, köklü geçmişi ile ve doğal yaşam hayatı ile oldukça ilgi çeken ülkeler arasındadır.  

Güney Afrika İklim  

Güney Afrika, Güney yarım kürede bulunduğundan dolayı tüm yıl boyu ziyaret edilebilecek ülkeler arasındadır. Türkiye ile ters iklimi yaşamaktadır. Ülkemizde kış dönemi yaşanırken bu bölgelerde yaz dönemi yaşanır. Yazları ortalama sıcaklık gündüz 25-28 derecelerde, kış döneminde ise 16-20 derece arası değişebilmektedir.

Güney Afrika Vize

Güney Afrika’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti Pasaportuna sahip misafirlerin vizeye ihtiyacı yoktur.   Zimbabwe – Zambiya için kapıda vize alınabilmektedir.

Bu seyahate iştirak edecek olan her yolcunun pasaport temdit süresinin en az 9 ay ve en az “3 boş vize sayfası” olması gerekmektedir.

Para Birimi

Güney Afrika para birimi ZAR’dır (South African Rand).

1 USD yaklaşık 8.5 Zar, 1 EURO ise yaklaşık 11 Zar’a denk gelmektedir. Bu seyahate katılırken yanınıza Usd yada Euro alabilirsiniz.

Güney Afrika Uçuşları

İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Türk Hava Yolları ile direk uçuşları yaklaşık 11 saat kadar sürmektedir.

Türkiye ile Güney Afrika arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Seyahatiniz için Gerekli Kıyafet ve Gerekli Eşyalar

Seyahatiniz esnasında yanınızda mutlaka bir yağmurluk, bir hırka veya bir kazak bulundurmanızı önemle tavsiye ederiz. Çünkü kapalı mekanların çoğunda kuvvetli bir klima sistemi bulunmakla beraber, yapacağınız uzun uçak yolculuğu esnasında da bu tarz giyecekler oldukça işinize yarayacaktır. (Yanınıza kesinlikle mayo, terlik, bol miktarda pamuklu tişört, bermuda, şapka, gözlük, rahat yürüyebileceğiniz bir ya da iki çift altı lastik ayakkabı ve yağmurluk, kamera ve yedek hafıza kartlarınızı alınız).

Bunların dışında sürekli kullandığınız ilaçları lütfen unutmayınız…

Güney Afrika’da Din ve İnanç

Güney Afrika farklı sömürge dönemleri ve sömürge dönemindeki devletlerin politikalarından dolayı çok dinli bir yapıya sahiptir. Ülke herkese din seçim özgürlüğünü sunmaktadır.

Ülkedeki din dağılımı:

%36 Protestan

%15 Ateist

%7.4 Katolik

Ülkede 200 bine yakın Müslüman yaşamaktadır.

Güney Afrika Alışveriş 

Güney Afrika’da yöre halkının yapmış olduğu el işi deri ve cam yapımı hediyeliklerden, tahta oyma elişi ürünlerinden alabilirsiniz.

Dünyanın en büyük madenlerinin bulunduğu ülkede, altın ve değerli taş gibi özel ürünlerin satıldığı mücevher mağazalarını da ziyaret edebilirsiniz…

Güney Afrika’da Din ve İnanç

Güney Afrika farklı sömürge dönemleri ve sömürge dönemindeki devletlerin politikalarından dolayı çok dinli bir yapıya sahiptir. Ülke herkese din seçim özgürlüğünü sunmaktadır.

Ülkedeki din dağılımı:

%36 Protestan

%15 Ateist

%7.4 Katolik

Ülkede 200 bine yakın Müslüman yaşamaktadır.

Görmeden Dönmeyin

Cape Town Güney Afrika’nın güney-batı kıyısında yer almaktadır. Konumu itibari ile iki okyanusu birleştiren Cape Town’un bir tarafı Atlas okyanusu, bir tarafı Hint okyanusudur. Masa Dağı ve Aslan Tepesi (Lion’s Head), Waterfront bölgesi, Ümit Burbu ve tabiki dünyaca ünlü ve bölgenin en önemli şaraplarının yetiştirildiği Stellenbosch Üzüm Bağları Cape Town’da görülmesi gereken en önemli yerlerin başında gelmektedir.

TURVIGO

www.turvigo.com

0537 0589921

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir